Sára z Jičína

sarinka

Datum narození: 6.2.1999

Datum úmrtí:  14.10.2011 (torze žaludku)

Zkoušky: agility

Sárinka je náš první hovawart, bez PP……………

A jak to všechno začalo???
Již odmalička mě i mého přítele provázel životem pes. Můj první pes byl NO, kterého moji rodiče koupili jako hlídače dvora. Všude mě doprovázel a hlídal, byl to prostě nerozlučný kamarád. Když odešel ve svých 10 letech, po dlouhém přemlouvání jsme si jeli opět pro NO. S ním jsem absolvovala první cvičáky  a také spousty zážitků. Bohužel trpěl epileptickými záchvaty, a když ani ne v 8 letech odešel, zůstal dvůr dlouho prázdný a rodiče už nechtěli o žádném psovi ani slyšet. Proto, když jsem začala s přítelem žít v jedné domácnosti, začalo plánování pejska.
Po prolistování encyklopedií kvůli našim rozdílným názorům na plemeno, protože příteli se líbila lovecká plemena jako je Irský setr nebo Bígl, což já jsem kategoricky zavrhla, chtěla jsem psa, který by s námi trávil většinu času, protože jsme si pořídili i koně, a to pro mě znamenalo volbu psa, který neloví a abych ani já ho při vyjížďkách po lese nemusela lovit :). a mně se líbil Zlatý Retrívr, to zase přítel zavrhnul, protože „to je pes, který nehlídá,“ jsem narazila na inzerát i s fotkou hovawarta. Plemeno se nám exteriérem velice líbilo a po přečtení knížky o plemeni od ing. Nováka bylo vybráno, bude to hovawart.
Po obvolání několika inzerátů a zjištění ceny hovawarta s PP (já v tu dobu nastoupila do práce a přítel studoval na VŠ v Brně), u nás v prvním okamžiku rozhodla cena a také to, že když jsme si pořizovali Šohynka (koně), stál o něco málo víc, než hovawart s PP, a že to je kus masa rozdíl :). Původně jsme chtěli plavého psa, ten ale nebyl, a proto jsme se spokojili s plavou fenkou, s naší Sárinkou  :).

Ze Sárinky vyrostla krásná psí slečna, která nás všude doprovázela při vyjížďkách s koněm po lese a má přesně to, co jsem od ní čekali. Neloví, může před ní vyběhnout srna, ona se podívá okem, já řeknu „nesmíš“ a pokračujeme dál v cestě. Kolikrát se mi i dokonce stalo, že na ni při vyjížďkách zapomenu, ale ona je vždy u mě a Šohynka :).

I v úctihodném věku 9ti let zvládala i 16 km vyjížďky lesem.

Nejspokojenější naše Sárinka byla vždy, když si mohla lehnout doma k posteli a meditovat po vyjížďce. A největší radost měla, když mohla shánět koně domů z pastvy, to se cítila velmi důležitá a potřebná.

Po 2 letech jsme přivezli Sárince krásnou kamarádku z Moravy Bensinku, samozřejmě s PP …………..

Pár následujících řádku je uvedeno hlavně pro ty kteří přemýšlejí jestli pejska s PP nebo bez PP.

Stále platí, že spousta lidí si vzhledem k pořizovací ceně štěněte  koupí zvíře bez PP a postupem času zjišťují, že ten jejich pejsek neodpovídá ani exteriérově, ani povahově tomu danému plemeni. Nelze tvrdit, že u psů s PP je úspěch 100% zaručen, ale procento úspěšnosti je podstatně vyšší. Navíc máte přehled o jeho předcích, zdravotních stavech, lepší přístup ke spoustě informací a pokud chcete se psem aktivně žít, stále spousta akcí je přístupná pouze psům s PP.

Podporovat řízený chov je vzhledem k udržení a vylepšování povahových a exteriérových vloh plemene nezbytný. Bohužel i tu selhává lidský faktor v podobě rádoby chovatelů, kteří vědomě chovají na nevhodných zvířatech s vidinou zisku. Ovšem naštěstí je stále více členů a chovatelů, kteří jsou zodpovědní a díky nim se daří chovat čím dál více psů s PP, kteří odpovídají standardu plemene a jejich zdravotní stav je dobrý.

Je třeba si také uvědomit, že pořizovací cena štěněte je jednorázová položka a s ohledem na celkové náklady potřebných investic pro hodnotný život psa, je tato položka zanedbatelná.

Proto pokud člověk váhá už před touto vstupní bránou, měl by zvážit, zda ji chce skutečně otevřít …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.